W ciągu całego życia człowiek spożywa ok. 30 ton pokarmów i napojów. Ta ogromna ilość różnorodnych substancji podlega złożonemu metabolizmowi w przemianach katabolicznych (rozkładu) i anabolicznych (syntezy). Wśród wielu związków chemicznych szczególnie ważne są substancje pełniące funkcje przeciwutleniaczy. Dlatego zapewnienie odpowiedniej podaży tych związków w całodziennej racji pokarmowej jest uważane za jeden z podstawowych warunków prawidłowego żywienia.
Badania nad biologiczną rolą tlenu wskazują, ze ten życiodajny pierwiastek jest jednocześnie toksyczny i może być przyczyną występowania wielu zaburzeń w organizmie. Tak zwane ,,reaktywne formy tlenu” mogą wywoływać poważne uszkodzenia naszego materiału genetycznego (DNA). Ich nadmierne stężenie przyśpiesza starzenie się organizmu oraz inicjuje rozwój wielu chorób, w tym chorób nowotworowych.
W nieustannej walce o przetrwanie organizmy żywe wytworzyły wewnętrzne mechanizmy obronne umożliwiające znaczną redukcję stężenia reaktywnych form tlenu. Pomimo, iż umiemy się w dużej mierze sami bronić, to wiadomo, że w dzisiejszych czasach powszechnego zanieczyszczenia, chemizacji i życia w ciągłym stresie jest to zdecydowanie za mało . Dlatego szczególne znaczenie w tym procesie ma żywność.
W cyklu „Dieta przeciwnowotworowa” wyjaśnimy mechanizmy sprzyjające powstawaniu nowotworów oraz możliwości obrony przed nim poprzez wprowadzenie do swojej codziennej diety odpowiedniej ilości poszczególnych składników. Zaprezentujemy jaki potencjał niosą substancje występujące w żywności, gdzie i w jakich ilościach je znajdziemy. Zainspirujemy Cię smacznymi przepisami na różne dania z udziałem składników antynowotworowych.