Wczesna prewencja niedożywienia u chorych onkologicznych to kluczowy element dietoterapii. Wprowadzona w odpowiednim momencie fortyfikacja diety, czyli jej wzbogacanie może skutecznie zahamować utratę masy ciała. Dietę można wzbogacić korzystając zarówno z produktów tradycyjnych jak i z doustnych suplementów pokarmowych.
Dieta wzmocniona dla pacjenta chorego na nowotwór złośliwy powinna być skomponowana indywidualnie, być ,,szyta na miarę ”. Wynika to m.in. z rodzaju nowotworu, z rodzaju prowadzonej terapii onkologicznej, z występujących objawów towarzyszących chorobie, tempa spadku masy ciała i wielu innych.
Jeśli u Pacjenta dochodzi do redukcji masy ciała, należy jego dietę fortyfikować tak aby dostarczyć zwiększoną ilość energii i białka. Problem zaczyna się, gdy poza utratą masy ciała pacjent traci apetyt, ma różne dolegliwości z przewodu pokarmowego jak np. nudności, odczuwa ból, które utrudniają spożywanie pokarmów. Wtedy poza wzbogaceniem diety musi zostać zmodyfikowany sam sposób żywienia np. poprzez zmniejszenie porcji a zwiększenie częstotliwości spożywania posiłków. Czasami wymagana jest również zmiana konsystencji posiłków.
Zatem jak możemy zwiększyć udział energii w pożywieniu nie zwiększając przy tym objętości posiłku?
- Dodając do gotowych potraw oleje roślinne, masło, serek mascarpone, mleczko kokosowe
- Wybierając tłusty nabiał jak mleko 3,2%, twarogi, serki, jogurt grecki
- Dodając np. do jogurtu, zupy czy pasty kanapkowej mielone orzechy włoskie, migdały, siemię lniane, pestki dyni, słonecznika
- Słodząc miodem, syropem klonowym
- Dodając awokado np. do past kanapkowych czy koktajlów
Dieta dla pacjenta onkologicznego powinna być indywidualnie dostosowana do jego potrzeb i przygotowana przez wykwalifikowanego dietetyka.